سلبریتی های متولد دی ماه بازیگر، خواننده و نویسنده مشهور ایرانی

سلبریتی های متولد دی لایق، کاردان ساده و بی آلایش هستند. آنها آرام و محتاط می باشند و به قول معروف مرد عمل هستند. در انجام کارهای صبوری زیادی دارند و فعال و کوشا می باشند. آنها واقع بین و پول دوست هستند. سعی می کنند تا به تجربیات خود و دیگران توجه کنند و مسئولیت پذیر باشند. از تجملات زیادی خوششان نمی آید اما قدرت طلب می باشند. می گویند که اعتماد به نفس خوبی هم ندارند به همین خاطر رفتاری خشک اما مهربانانه دارند. افرادی قدرشناس و گاهی خجالتی می باشند. به نظم و انظباط اهمیت می دهند و دارای حافظه ای قوی می باشند. اگر می خواهید با چند تن از این اینفلوئنسرهای ایرانی آشنا شوید ادامه مقاله ما را از دست ندهید.

سلبریتی های ایرانی متولد دی

سلبریتی های ایرانی متولد دی

1- فردوسی

اولین سلبریتی متولد دی که می خواهیم به شما معرفی کنیم، ابوالقاسم فردوسی طوسی می باشد. شاعرف حماسه سرا و سراینده شاهنامه می باشد که شهرت جهانی دارد. از او به عنوان بزرگترین سراینده پارسی گو یاد می کنند و به او القابی مانند حکیم سخن و حکیم طول داده بودند. می گویند که او شاهنامه را از سن سی سالگی سروده است. این اثر هنری مشهورتین سروده این شخصیت بزرگ و یکی از بزرگترین نوشته های ادبیات کهن پارسی می باشد. او این اثر را 3 سال پیش از اینکه شاه محمود به سلطنت بنشیند، تمم کرد و در 25 اسفند سال 400 هجری قمری زمانی که 72 سال داشت تحریر دوم آن را شروع کرد.

پدرش دهقان بود و خودش هم در همان زمان به این کار مشغول بود. زمانی که جوان شده بود سامانیان حکومت می کردند و شاهانی که در آن زمان بر تخت می نشستند از زبان پارسی حمایت و پشتیبانی می کردند و همین مسئله موجب شد تا پرورش زبان و اندیشه ایرانی رشد یابد. فردوسی به زبان عربی هم وارد بود اما از لحاظ نوشتاری و گرامری چندان مهارتی نداشت. این شاعر مشهور فرهنگ ایران پیش و پس از اسلام را با هم پیوند زده بود. برخی ها معتقدند که فردوسی زمانی که شاهنامه را سروده است در ابتدا داستان هایی می نوشته و سپس آنها را به شعر تبدیل می کرده که در برخی از این اثر گران بها هم به این موضوع اشاره شده است.

2- فروغ فرخ زاد

شاعر مشهور و معاصر ایرانی است که در 8 دی سال 1313 به دنیا آمده است و یکی از سلبریتی های متولد دی می باشد. او در طول عمر شاعرانه خود پنج دفتر شعر را منتشر کرد که کار خود را با مجموعه های اسیر، دیوار و عصیان شروع کرد. قالب این شعرها نیمایی بود. فروغ با ابراهیم گلستان که نویسنده و فیلم ساز معروف ایرانی بود، آشنا شد و این آشنایی موجب شد تا تحول فکری و ادبی زیادی در درون او به وجود آید. پس از آن بود که مجموعه شعر دیگری با نام تولدی دیگر را منتشر کرد که استقبال خوبی هم از آن شد. پس از آن، مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را سرود و موجب شد تا نام خود را به عنوان یک شاعر بزرگ در بین شاعران معاصر ایران ثبت کند. در حال حاضر آثار و مجموعه های شعر او به زبان های انگلیسی، ترکی، فرانسوی، عربی، ژاپنی، چینی، اسپانیایی، آلمانی، کردی و عبری ترجمه و چاپ شده است.

فروغ زمانی که با ابراهیم گلستان آشنا می شود، به او وابسته می شود و بعدها نامه ای که از او منتشر می شود، این مسئله فهمیده می شود. آنها با هم سال های زیادی را در کنار هم بودند و در سال 1341 توانستند فیلم خانه سیاه است را در یک آسایشگاه جذامی ها بسازند. درست از همان زمان بود که او دچار تغییر و تحول شگرف در درون و افکار خود شد و موجب شد تا در نمایشنامه های زیادی با وی همکاری کند. نمونه آن نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده اثر لوئیجی پیراندلو می باشد که آن را اجرا کرد و موجب تحسین زیادی از اهل فن آن زمان شد. فروغ فرخ زاد زمانی که تنها 32 سال داشت سوار خودرویی بود و آن خودرو دچار حادثه می شود و جان خود را ازد ست می دهد.س

سلبریتی های بازیگر متولد دی

سلبریتی های بازیگر متولد دی

1- کتایون ریاحی

بازیگر سینما و تلویزیون است که در 10 دی سال 1340 به دنیا آمده است و یکی از سلبریتی های متولد دی می باشد. او خواهر علی رضا ریاحی بازیگر سینما است و دارای یک فرزند به اسم پویا می باشد که تحصیلات عالی خود را در زمینه موسیقی به پایان رسانده است. کتایون در ابتدا نویسنده بود و برای کودکان کتاب می نوشت. سپس با فیلم خبرچین وارد عرصه سینما شد. این فیلم کامل نشد اما او نظر مسئولان را جلب کرده بود و به همین خاطر برای بازی در فیلم پاییزان برگزیده شد. بازی های او خوب پیش نمی رفت تا اینکه بازی در مجموعه پدر سالار به او پیشنهاد شد. این مجموعه سکوی پرتاب وی شد و موجب شد تا نقش آفرینی های او را در مجموعه های دیگری مانند روزهای زندگی و پس از باران هم شاهد باشیم.

سپس 5 سال از دنیای بازیگری کنار رفت و این بار پرقدرت تر از قبل با بازی در فیلم شام آخر دوباره نام خود را بر سر زبان ها انداخت. او به همین خاطر هم نامزد دریافت بهترین بازی نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر شد. از جمله آثار دیگر او می توان بازی در فیلم این زن حرف نمی زند، اشاره کرد که نامزد هفتین جشنواره خانه سینما شد. اما این سلبریتی آخرین بار در سریال یوسف پیامبر بازی کرد. او در این سریال مشهور نقش زلیخا را بازی کرده بود. در سال 1388 بود که با ارسال یادداشتی اعلام کرد که دیگر قصد دارد تا از دنیای سینما کناره گیری کند. کارگردان سریال یوسف پیامبر در این باره گفت که خانم ریاحی گفته بود که دیگر تحمل فضای موجود در سینما را ندارد و قصد دارد تا از این حرفه کنار برود. اما در تیر ماه سال 1395 در برنامه خندوانه ظاهر شد و اعلام کرد که قصد دارد به تلویزیون برگرد.

2- ترانه علیدوستی

یکی دیگر هنرپیشه های مشهور سینما، تلویزیون و تئاتر ایرانی است که گهگاهی هم مترجمی می کند. او در 22 دی سال 1362 در تهران به دنیا آمده است. رسول صدر عاملی، واروژ کریم مسیحی و اصغر فرهادی از جمله فیلم سازان معروفی هستند که او با آنها کار کرده است. بهترین بازیگر زن در پنجاه و پنجمین جشنوواره فیلم لوکارنو انتخاب شد و جایزه ویژه آن را دریافت کرد. همچنین در جشنواره فیلم آسیایی و عربی اوسیان سینه فن هم جایزه ویژه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرده است. علاوه بر آن، ترانه سیمرغ بهترین بازیگر زن را از جشنواره فیلم فجر کشورمان دریافت کرده است و نام خود را در بین بازیگرانی که موفق به دریافت این جایزه شده اند، ثبت کرده است. همچنین این هنرپیشه در سال 2014 میلادی در جشنواره های فیلم وزول فرانسه و در سال 2012 در جشنواره فیلم هانی ویتنام به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران برگزیده شده بود.

این سلبریتی تحصیلات عالی خود را در ادبیات زبان انگلیسی به پایان رسانده است و به همین دلیل به این زبان تسلط کافی دارد. او گهگاهی مترجمی هم می کند و به خاطر ترجمه کتاب رویای مادرم نوشته آلیس مونرو توانست جایزه ادبی پروین اعتصامی را از پنجمین دوره برگزاری آن دریافت کند. ماهنامه ای به نام صنعت سینما بود که هر از چند گاهی طی مقالاتی به سینمای ایران نگاهی می کرد و در دهه هشتاد هم گردهمایی بین بیش از 130 منتقد و نویسنده سینمایی برگزار کرد که در آخر آنها ترانه علیدوستی را به عنوان بهترین بازیگر زن دهه برگزیدند. علاوه بر آن، در سال 1390 بود که مجله ای به نام فیلم این بازیگر را به دلیل بازی و نقش آفرینی های جذاب و خوبش، به عنوان بهترین بازیگر دهه 80 انتخاب کرد.

3- ماهایا پطروسیان

بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر است که در 13 دی سال 1348 در تهران به دنیا آمده است. این هنرپیشه تحصیلات عالی خود را در رشته تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان رسانده است. اولین حضور او که موجب شد استارت ورود به سینما را بزند، بازی در فیلم عشق و مرگ بود. این فیلم را محمد رضا اعلامی کارگردانی می کرد. سپس با نقش آفرینی در فیلم هایی مانند پرده آخر، دیگه چه خبر، نابخشوده و کمک کن خود را به سینمای ایران شناساند. او به خاطر بازی در فیلم پرده آخر موفق شد تا سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند.

کمکم کن، هفت پرده، دختری بنام تندر، عروس خوش قدم، هشت پا، زن بدلی، شبی در تهران، خواب لیلا، ازدواج در وقت اضافه، اسب حیوان نجیبی است، مجرد 40 ساله، خفه گی و لس انجلس تهران برخی از کارهایی است که ماهایا در آنها ایفای نقش کرده است. شیخ مفید و گل من گلی از مجموعه های تلویزیونی است که او در آنها نقش آفرینی کرده است.

4- حدیث فولادوند

بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی است که در 20 دی سال 1356 در تهران به دنیا آمده است. او از کودکی به این رشته علاقه داشته است و در سن 12 سالگی به شاگردی گلاب آدینه در آمد. اولین حضور خود در تئاتر را با نمایشنامه گل های دوستی شروع کرد. زمانی که اعتماد به نفس کامل را بدست آورد، در ابتدا نقش کوتاهی را در فیلم دست های آلوده به او دادند و سبب شد تا نخستین کار سینمایی خود را در سال 1378 تجربه کند. او تجربه در زمینه های موسیقی و نقاشی را هم داشت و زمانی که دید در بازیگری استعداد دارد، زمان بیشتری را روی این حرفه گذاشت. در سال 1379 در فیلم سینمایی مارال بازی کرد و از آن جا بود که استارت ستاره شدن خود را در سینمای ایران زد. این فیلم توسط مهدی صباغ زاده ساخته شده است.

سپس او در سریال تلویزیونی گمگشته بازی کرد و موجب شد تا بیشتر دیده شود. خاکستری، دیوار شیشه ای، معصومیت از دست رفته از جمله سریال های دیگری است که او در آنها نقش آفرینی کرده است. او زمانی که وارد عرصه سینما شد در ژانرهای درام، جدی و اجتماعی نقش آفرینی می کرد و تبدیل به ستاره شده بود. زمانی که در فیلم های غرل، همکلاس، رز زرد و کما بازی کرد، به عنوان یک ستاره نام خود را بر سر زبان ها انداخت. اما زمانی که در فیلم شاخه گلی برای عروس بازی کرد، ژانر خود را تغییر داد. او پس از آن در فیلم های کمدی دیگری مثل کلاهی برای باران، چشمک، افراطی ها، داماد خجالتی، دزدان خیابان جردن ایفای نقش کرد.

5- افسانه بایگان

بازیگر مشهور ایرانی است که در 26 دی 1340 در تهران به دنیا آمده است و یکی از سلبریتی های متولد دی می باشد. او در سن 15 سالگی در مسابقه دختر شایسته ایران شرکت کرد و به عنوان نفر دوم انتخاب شد. افسانه زمانی که یازده سال سن داشت در فیلمی کوتاه به نام بوق ایفای نقش کرد. این فیلم را علی علیزاده ساخته بود. این بازیگر در سال 1360 فعالیت هایش در سینما و تلویزیون را شدت بخشید و در مجموعه تلویزیونی سربداران غوغا کرد. یک سال بعد از آن اولین نقش خود در فیلم های سینمایی را در فیلم گمشده تجربه کرد. مهدی صباغ زاده کارگردانی این فیلم را برعهده داشت. پس ازآن بود که نام او بر سر زبان ها افتاد اما در دهه هفتاد نتوانست به کار خود ادامه دهد و مدتی از حضور در سینما امتناع کرد.

این بازیگر فعالیت سیاسی هم کرده است. در سال 1392 در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نام نویسی کرد اما در نهایت رد صلاحیت شد. پس از آن اعلام کرد که اصلا ذره ای علاقه به سیاست ندارد و تنها هدفش این بوده که به مردم خدمتگذاری کند و با اینکه رد صلاحیت شده بود اعلام کرد که می خواهد از ادامه کاندیداتوری منصرف شود. افسانه بایگان یکی از سلبریتی های متولد دی است که در سال 1392 از حسن روحانی اعلام حمایت کرد.

6- رامبد جوان

بازیگر، کارگردان و مجری مشهور ایرانی است که از سلبریتی های متولد دی محسوب می شود. او در اول دی سلا 1350 در شهر تهران متولد شده است. او اصالتی آذربایجانی دارد و ابتدا کارش را از تئاتر شروع کرده است و سپس به تلویزیون و بعد از آن به سینما وارد شده است. رامبد جوان در دوران حرفه ای خود تا به حال در یازده فیلم سینمایی بازی کرده است. زمانی که سریال پربیننده همسران پخش می شد، او در یک صحنه کوتاه این سریال نقش آفرینی کرد و به همه نشان داد که چقدر استعداد بازیگری دارد. همین مسئله باعث شد تا کلید بازی او در مجموعه تلویزیونی خانه سبز زده شود. در آن سریال نقش فرید صباحی را بازی می کرد و بسیار هم موفق بود. در دهه افراد به خاطر بازی کردن نقش فرید جینگل برد، به این لقب مشهور شد. او ژانر طنز را خوب می داند و به گفته خودش در خون او است.

گم گشته، نشانی، مسافران  توطئه فامیلی از جمله کارهای او بوده که کارگردانی آنها را بر عهده داشته است. همچنین او به عنوان مجری و کارگردان برنامه معروف خندوانه را اجرا می کند که از سال 1393 تا هم اکنون در حال پخش می باشد. این برنامه از شبکه نسیم پخش می شود و طرفداران بسیاری را به طرف خود جذب کرده است. زمانی که تصاویر سفرش به کانادا برای به دنیا آوردن فرزندش در این کشور منتشر شد، انتقادهای زیادی نسبت به او شد. خود او در جواب سوالی درا ین خصوص گفت که در کانادا منتظر این است که فقط بچه اش به دنیا بیاید. برخی ها می گفتند که نباید حریم خصوصی افراد را مورد هجوم قرار دهیم اما برخی دیگر می گفتند که فردی که ژست میهن پرستانه در برنامه هایش می گیرد، چطور می تواند برای دریافت تابعیت کشور دیگر فرزند خود را در آن کشور به دنیا آورد. پس از آن زمانی که رامبد در صفحه اینستاگرامش از یک کودک کار حمایت کرده بود، کاربران زیادی به او حمله کردند و گرفتن تابعیت کشور کانادا برای فرزندش را به رخ او کشیدند.

7- محمد رضا فروتن

بازیگر و خواننده مشهور ایرانی است که در 7 دی سال 1347 در تهران به دنیا آمده است. مسعود کیمیایی، رخشان بنی اعتماد و کیومرث پور احمد از جمله کارگردانان بزرگی هستند که او با آنها کار کرده است. این بازیگر با نقش آفرینی های خوب خود توانسته تا به حال چندین بار از جشنواره های مختلف جوایز ارزنده ای را در کارنامه خود ثبت کند. وی تحصیلات عالی خود را در رشته روانشناسی سلامت از دانشگاه آزاد در مقطع دکتری به پایان رسانده است. زمانی که در یکی از قسمت های سریال سرنخ بازی کرد، حتی فکرشم را هم نمی کرد که تنها چند دقیقه پس از آنکه این سریال از تلویزیون پخش شود، مسعود کیمیایی به او پیشنهاد کار دیگری را بدهد.

از فیلم های مرسدس و اعتراض به عنوان سکوی پرتاب این سلبریتی یاد می شود و سپس بازی در فیلم های قرمز، دو زن، متولد ماه مهر، زیر پوست شهر و شب یلدا و زن دوم جایگاه او را به عنوان بازیگری مطرح تثبیت کرد. محمد رضا به خاطر بازی در فیلم قرمز از جشنواره فیلم فجر و نیز به خاطر بازی در فیلم یلدا از جشنواره خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به ویترین افتخارات خود اضافه کرد. زمانی که در فیلم قرمز با هدیه تهرانی بازی کرد، آنها را به عنوان دومین زوج سینمایی پس از زوج خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در فیلم هامون نام گذاری کردند. این دو از جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین نقش اول مرد و زن را از آن خود کردند. آخرین فیلم سینمایی این بازیگر فصل ماهی سفید است که به کارگردانی قربان نجفی ساخته شده است. همچنین این سلبریتی در نمایش خانگی مانکن هم نقش آفرینی کرد که نگاه های زیادی را به طرف خود جلب کرد.

سلبریتی های خواننده  متولد دی

سلبریتی های خواننده  متولد دی

1- فرهاد مهراد

خواننده، آهنگ ساز و نوازنده پاپ بود که در 29 دی سال 1322 به دنیا آمده بود و یکی از سلبریتی های متولد دی می باشد. او یکی از مشهورترین خوانندگان سبک راک بود که اولین آلبوم خود را به نام راک اند رول به زبان انگلیسی به بازار عرضه کرد. این خواننده سعی می کرد تا ترانه هایی اجتماعی را ضبط کند که در این راه بسیار موفق هم بود. در تمام آثار او مضموم اجتماعی بودن به طور اشکاری دیده می شود. او یکی از خوانندگانی بود که ترانه هایی سیاسی را می خواند. در این ترانه ها سعی می کرد که لحن انتقادی داشته باشد که طرفداران بسیاری هم پیدا کرد. او در زمستان سال 1357 ترانه انقلابی به نام وحدت را خواند اما پس از پیروزی انقلاب تا سال 1372 از ادامه کار منع شد.

بوی عیدی، مرد تنها، جمعه، آیینه ها، خسته، اسیر شب، هفته خاکستری، شبانه 1 و 2، گنجشکک اشی مشی، کودکانه و چندین کار دیگر از جمله مشهورترین آهنگ های این خواننده به شمار می رود.

2- رضا رویگری

خواننده معروف ایرانی است که البته بیشتر او را به خاطر بازی در سینما و تلویزیون می شناسند. او در تاریخ 6 دی سال 1325 در تهران به دنیا آمده است. از دیگر زمینه های فعالیت او نقاشی می باشد که در این رشته هم مهارت های بالایی دارد. او اخیرا در کشور آمریکا نمایشگاه هایی نیز برپا کرده بود که مورد استقبال زیادی قرار گرفت. از معروف ترین کارهای خوانندگی او سرود ایران ایران یا همان الله الله است که در زمان پیروزی انقلاب سال 1357 خوانده است.

این خواننده تا به حال سه آلبوم مختلف به نام های از عشق گفتن، غوغا و کازابلانکا را منتشر کرده است. همچنین از او چند قطعه تگ آهنگی هم منتشر شده است و گفته می شود که 2 سال به عنوان آهنگ ساز کار کرده است. او کنسرت هایی هم در کشور آمریکا داشته است.

سلبریتی های متولد دی در زمینه خوانندگی

سلبریتی های متولد دی در زمینه خوانندگی

اما سلبریتی های متولد دی در زمینه موسیقی را می توان فرهاد مهراد نام برد. او یکی از خوانندگانی بود که در سبک راک کار می کرد و نخستین آلبوم خود را به زبان انگلیسی بیرون داد. او در ترانه های خود که به سبک اجتماعی بود از لحن انتقادی استفاده می کرد و همین موضوع موجب شد تا نگاه های بسیاری را به طرف خود جلب نماید.

سلبریتی های متولد دی در زمینه سینما

سلبریتی های متولد دی در زمینه سینما

اما یکی از مشهورترین افرادی که در زمینه سینما کار می کند، رامبد جوان می باشد. او خود را در ابتدا از طریق تئاتر و سپس در نقش کوتاهی که به او در سریال همسران محول شده بود، به دیگران شناساند. پس از آن بود که این سلبریتی دوران حرفه ای خود را به بهترین نحو گذراند. در حال حاضر او یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیون به نام خندوانه را از شبکه نسیم روی آنتن می برد.

سوالات متداول سلبریتی های متولد دی

کدام بازیگران در ماه دی به دنیا آمده اند؟

رامبد جوان، محمد رضا فروتن، افسانه بایگان، ترانه علیدوستی از مشهورترین سلبریتی های متولد دی می باشند.

چند تن از سلبریتی های متولد دی را نام ببرید؟

می توان به فردوسی، فروغ فرخ زاد، کتایون ریاحی اشاره کرد که در این ماه به دنیا آمده اند.

کدام خواننده ها در ماه دی متولد شده اند؟

فرهاد مهراد و رضا رویگری از جمله موزیسین هایی است که در انی ماه به دنیا آمده اند.

5/5 - (1 امتیاز)
ali jvd
ali jvd
مدرس زبان و تولید کننده محتوا در سایت ایرانیان سلبریتی. خبرنگار حوزه سلبریتی ها و افراد معروف از سال 2008 و دارای نشان برتر خبرنگار مجله اینترنتی سال 2022.