NFT چیست و چه آثار جهانی با آن معامله شده اند؟

چندین سال است که ارز های دیجیتال در سراسر دنیا بسیار رواج یافتنه اند و بسیار کارآمد واقع شده اند. بسیاری از افراد به این ارز ها تنها به چشم یک روش برای سرمایه گذاری نگاه می کردند که البته همچنان هم این کاربرد آن ها بسیار رواج دارد و می توان گفته که در دوران اوج خود قرار دارد. اما با گذر زمان و فراگیری آن، این ارز ها در حال حرکت به هدف اولیه و اصلی خود یعنی کمرنگ کردن و در ادامه جایگزین شدن به جای واحد و ارز های اسکناسی می باشند. اما ما قصد داریم امروز به یکی از توکن های دیجیتال یعنی ان اف تی که مدتی است در ایران و سراسر جهان شناخته شده است، بپردازیم. پس با ما همراه باشید و کاربرد های NFT آشنا شوید.

ان اف تی چیست؟

شاید تا به امروز اسم توکنی دیجیتال به نام ان اف تی به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال شده باشد که ان اف تی چیست و چه کاربردی دارد؟ NFT مخفف کلمات A non-fungible token می باشد که به معنی توکن های غیر قابل معاوضه می باشد. در حقیقت ان اف تی یک توکن دیجیتال محسوب می شود که هر نوع آن منحصر به فرد است و نمی توان آن را معاوضه کرد. این توکن های دیجیتال در حقیقت دارای های دیجیتالی می باشند که قابل جمع آوری و تبدیل کردن به یک مجموعه را دارند. این توکن های دیجیتال به صورتی می باشند که در آن ها یک فایل با فرمت دیجیتال ذخیره شده است.

اما فایل های موجود در هر توکن با توکن های دیگر تفاوت دارد و همگی با یکدیکر متفاوت می باشند. این عامل باعث شده بر اساس کالای دیجیتال موجود در آن ها ارزش آن ها با یکدیگر متفاوت باشید. از همین رو به آن ها غیر قابل معاوضه می گویند.

NFT ها را می توان ساخت و تا به امروز برای بسیاری از کالا های دیجیتال مانند بهترین آهنگ های دنیا موجود می باشد. همچنین ان اف تی ها حاوی اطلاعاتی می باشند، که مالک آن اثر را در آن زمان مشخص می کنند. اما همان طور که گفته شد همه ان اف تی ها با یکدیگر متفاوت باشند و برای مثال تنها یک ان اف تی از آهنگ اختلاف هیچکس موجود می باشد. این عامل باعث شده که افراد بسیاری به خرید ان اف تی ها علاقه مند شوند. همچنین بسیاری از افراد این ان اف تی ها را برای سرمایه گذاری خریداری می کنند. در بخش های بعدی به کاربرد های NFT می پردازیم و آن ها را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

NFT برای چه به وجود آمد؟

همان طور که گفته شد ان اف تی یکی از شناخته شده ترین توکن های دیجیتال در دنیا امروز می باشد. ویژگی های ان اف تی ها باعث شده که آن ها دارای چندین کاربرد باشند و در زمینه های مختلف استفاده شوند. اما کاربرد های آن ها چیست و چرا اهمیت دارند؟ برای یافتن جواب این سوال در ادامه این بخش با ما همراه باشید.

در بخش های قبلی اشاره هایی کردیم که برخی از NFT دارای ارزش های بالایی می باشند و می توانند برای سرمایه گذاری و کسب درآمد مورد استفاده قرار گیرند. یکی از دیگر کاربرد های ان اف تی که در بخش های قبلی هم به آن اشاره کردیم، نشان دادن مالک آثار می باشد. این عامل باعث می شود که جعل در دنیای دیجیتال بسیار کمرنگ شود و با وجود میلیون ها نسخه از یک کالا دیجیتال، صاحب آن مشخص باشد. اما این ها تنها کاربرد هایی است که به وضوح می توانید آن ها را مشاهده کنید.

از دیگر کاربرد های ان اف تی که پس خرید و یا ساختن آن برای شما حاصل می شود، ورود شما به برنامه‌ ها و خدمات بلاکچین می باشد. همچنین این توکن ها می تواند در شرایطی برای شما خدماتی بسیار بیشتر نسبت به افراد دیگر را برای شما فراهم نماید. اما همه این مثال ها تنها گوشی ای از کاربرد های این توکن دیجیتال می باشد. این کاربرد های چشمگیر ان اف تی باعث شده که از اهمیت فراوانی برخوردار باشد و به سرعت در حال پیشرفت و گسترش باشد.

انواع مختلف NFT

انواع مختلف NFT

در بخش های قبلی با کاربرد های NFT آشنا شدیم و آن ها را مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که گفته شد، هر ان اف تی مانند انگشت دست هر انسان منحصر به فرد می باشد و تنها خاص خود می باشد. از همین رو این توکن ها دارای ارزش های متفاوتی با یکدیگر می باشند. ان اف تی در فرمت های متفاوتی موجود می باشد و دارای حالت های مختلفی می باشد. یک توکن ان اف تی می تواند در قالب های فیلم، عکس، آهنگ و دیگر فرمت های دیجیتال موجود باشد.

همان طور که گفته شد این توکن ها دارای ارزش های متفاوتی می باشند و ارزش آن ها هم با ارز های دیجیتال مشخص می شود. معروف ترین رمزارزی که ان اف تی ها با استفاده از آن ها ارزش گذاری می شود، ارز اتریوم می باشد. در بخش های بعدی به معروف ترین خوانندگانی که ان اف تی های خود را به مزایده گذاشته اند، می پردازیم. پس با ما همراه باشید و با آن ها آشنا شوید.

چه رپر هایی آلبوم خود را به صورت NFT فروخته اند؟

شاید برای شما هم مانند خیلی ها سوال شده باشد که تا به امروز چه رپر هایی برای فروش کاور و آثار خود از ان اف تی استفاده کرده اند؟ قبل از پاسخ به این سوال باید بگوییم که از آنجایی که رپ به عنوان یک سبک غیر مجاز در ایران یاد می شود و به رسمیت شناخته نمی شود، آرتیست های فعال در این سبک از منبع درآمد مناسبی برخوردار نمی باشند. اما فروش کاور ها می تواند از طریق ان اف تی یک منبع درآمد مناسب برای این آرتیست ها باشد و به ادامه فعالیت آن ها کمک کند. با وجود این که این مزایده و فروش آثار آن چنان رواج نیافته است، اما با این در حال توسعه و رسیدن به جایگاه مناسبی می باشد.

اما حال وقت آن رسیده که به سوال ابتداییمان یعنی چه رپر هایی برای فروش کاور و آثار خود از ان اف تی استفاده کرده اند، پاسخ دهیم. پس در ادامه این بخش با ما همراه باشید و با این خوانندگان محبوب و شناخته شده آشنا شوید و از میزان درآمد حاصل شده از فروش کاور هایشان با خبر شوید.

هیچکس

هیچکس

یکی از شناخته شده ترین رپر که تا به امروز NFT برخی از آثار خود را فروخته است، سروش لشکری ملقب به هیچکس می باشد. او تا به امروز دو کاور آلبوم خود را به مزایده گذاشته و فروخته است. این کاور ها مربوط به دو آلبوم محبوب او یعنی جنگل و آسفالت و همچنین آخرین آلبوم او یعنی مجاز می باشد. اما شاید برایتان سوال شده باشد که ان اف تی این دو کاور به چه صورتی و در چه قیمت به فروش رسیدند؟

در جواب این سوال باید بگوییم که سروش برای فروش کاور آلبوم ها از مزایده با استفاده از ان اف تی کمک گرفت و آن ها را به فروش رساند. شیوه برگزاری مزایده «جنگل و آسفالت» به این صورت بود که او در ساعت 12 بامداد 21 فروردین 1400 در پلتفرمی به نام فاندیشن (foundation.app) مزایده را به مدت 24 ساعت آغاز کرد. بر اساس قوانین صاحب اثر پس از پایان مزایده، فردی بود که بالاترین قیمت را برای خرید کاور آلبوم پیشنهاد داده بود. کاور این آلبوم در این مزایده به قیمت 190 اتریوم که در حدود 400 هزار دلار می باشد، به فروش رسید.

این درآمد نجومی حاصل از فروش آلبوم جنگل آسفالت باعث شد که این آلبوم به با ارزش ترین مجموعه رپ فارسی تبدیل شود. درآمد حاصل برای هیچکس از این مزایده به میزانی بود که آن را می توانیم بیش از درآمد کسب شده در تمام دوران فعالیتش تخمین بزنیم. همچنین دیگر کاور آلبوم هیچکس یعنی آلبوم مجاز در حدود 4 اتریوم ک در حدود 200 میلیون تومان می باشد، به فروش رسید.

پیشرو

یکی از دیگر رپر هایی که کاور یکی از آلبوم های خود را به صورت توکن ان اف تی به مزایده گذاشته بود، رضا پیشرو خواننده دوست داشتی بود. مدت ها پیش بود که رضا از اولین توکن غیر قابل انتقال خود یعنی همان NFT رونمایی کرد. پس از گذشت مدتی، ان اف تی کاور آخرین آلبوم خود، یعنی آلبوم «پرواز» را به مزایده گذاشت. در ارتباط با این مزایده های باید بگوییم که صاحب کاور پس از مزایده، تنها مالکیت کاور این آلبوم را کسب کرد و باقی بخش های همچنان متعلق به صاحب اثر خواهد بود.

پس از مدتی مزایده آلبوم پرواز رضا پیشرو آغاز شد و او توانست به بالاترین پیشنهاد این مزایده آلبوم خود را بفروشد. اما شاید شما هم مانند خیلی از افراد کنجکاو شده باشد که این آلبوم در چه قیمتی به فروش رسیده است؟ بر اساس شواهد این آلبوم رضا در حدود 2.2 اتریوم که معادل 5 هزار دلار می باشد، به فروش رسید. در ارتباط با خریداران این کاور ها باید بگوییم که بسیاری از افراد شرکت کننده دراین مزایده ها در جهت حمایت از این خوانندگان دست به خرید کاور آلبوم های آن ها می زنند. همچنین بسیاری از افرادی که در این مزایده ها شرکت می کنند، ثروتمندان کلکسیون داری هستند که به فکر افزودن مواردی دیگر به مجموعه خود می باشند.

عرفان

عرفان

یکی از دیگر خوانندگانی که قصد فروش ان اف تی آثار خود را دارد، عرفان پایدار خواننده محبوب و شناخته شده می باشد. او هم همانند پیشرو و سروش هیچکس قصد دارد به فروش کاور آلبوم های خود بپردازد و به زودی این مزایده را برنامه ریزی و آغاز خواهد کرد. شما می توانید اخبار مزایده کاور عرفان پایدار را از طریق اینستاگرام او پیگیری و دنبال کنید.

کوروش وانتونز

کمتر کسی پیدا می شود که با عضو سابق گروه وانتونز یعنی کوروش آشنا نباشد. کوروش هم یکی از دیگر خواننده های سبک رپ می باشد که برای کسب درآمد به فروش ان اف تی کاور های خود روی آورده است. اما به نظر می رسد که در آینده هم او قصد دارید به این فعالیت خود ادامه دهد و برای دیگر آثار خود مزایده هایی برگزار کند. شما می توانید اخبار مزایده های بعدی او را در اینستاگرام او پیگیری کنید و از فروش NFT های او آگاه شوید.

امیر تتلو

تا به اینجا با برخی از خوانندگان سبک زیرزمینی رپ که NFT کاور آلبوم های خود را به فروش گذاشته بودند، آشنا شدیم. اما همچنان نام برخی از این رپر ها در این میان خالی می باشد و به نظر می رسد که به زودی دست به فروش آن اف تی آلبوم هایشان می زنند. یکی از این دسته خوانندگان، امیر تتلو پر حواشی می باشد. همان طور که گفته شد، امیر تتلو تا به امروز هیچکدام از آثار خود را به مزایده نگذاشته است، اما به نظر می رسد که در آینده ای نزدیک برخی از کاور های خود را از این طریق به فروش خواهد رساند. پس اگر به دنبال اخبار فروش کاور های تتلو و دیگر سلبریتی ها در آینده هستید، با ما همراه باشید.

چگونه تصویر را به NFT تبدیل کنیم؟

چگونه تصویر را به NFT تبدیل کنیم؟

تا به اینجا با ان اف تی و کاربرد های آن آشنا شدیم، حال شاید شما علاقه داشته باشید که عکسی که خالقشان خودتان هستید را به NFT تبدیل کنید و آن را در مزایده ها به فروش بگذارید. اما چگونه می توانیم به این کار بپردازیم. در ابتدا باید بگوییم که ساخت ان اف تی و به حراج گذاشتن آن دارای هزینه های برای شما می باشد، از همین رو به شما پیشنهاد می کنیم که تنها برای کالا های با ارزش خود ان اف تی بسازید. همچنین برای ساخت ان اف تی یک تصویر باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد که شما مالک آن می باشید.

در ادامه فرایند ساخت ان اف تی شما باید به یک فروشگاه ان اف تی مراجعه کنید و سپس با اتصال دادن سایت با کیف پول دیجیتال خود، با استفاده از اتریوم های موجود در کیف پولتان به ساخت این توکن ها بپردازید. شما برای ساخت ان اف تی باید هزینه هایی را پرداخت که در حدود 60 الی 200 دلار می باشد. در ادامه برای فروش NFT در حراجی های اینترنتی می توانید ان اف تی کالای خود را به فروش برسانید. اما خود فروش ان اف تی هم با هزینه های فراوانی همراه می باشد و از همین رو بهتر است کالا های ارزشمند را به ان اف تی تبدیل کنید.

حمایت از طریق خرید ان اف تی چگونه ممکن می شود؟

در بخش های قبلی متوجه شدیم که برخی از NFTرپر های ایرانی برای کسب درآمد به فروش رسیده است. همان طور که گفته شد سبک رپ در ایران به رسمیت شناخته نمی شود از همین رو بسیاری از راه های کسب درآمد مانند برگزاری کنسرت برای آن ها ممکن نیست. این عامل حمایت نشدن رپر ها باعث شده که در طول تاریخ رپ فارسی بسیاری از آن ها برای نیاز مالی از این فعالیت کنارگیری کنند. اما مدتی است که ان اف تی برای رپر های ایرانی به روش کسب درآمد خوبی تبدیل شده است.

بسیاری از افرادی که در مزایده های آن ها شرکت می کنند برای حمایت از این آرتیست ها این اقدام را انجام می دهند. برای مثال کاور آلبوم جنگل و آسفالت که در قیمت 190 اتریوم به فروش رسید، توسط یک پرودوسر که قصد حمایت از سروش هیچکس را داشته است، اتفاق افتاده بود. البته باید اضافه کنیم که این حمایت ها تنها برای خوانندگان رپ فارسی نمی باشد و می تواند برای تمامی هنرمندان در سراسر جهان که از این روش برای کسب درآمد استفاده می کنند، رخ دهد. ما رپر های ایرانی را به عنوان یک مثال بارز مطرح کردیم. پس اگر توان مالی مناسبی دارد و قصد حمایت کردن از آریتست های مورد علاقه خود را دارید، این روش می تواند راه مناسبی برای حمایت کردن از آن ها باشد.

آیا NFT یک ارز دیجیتال است؟

آیا NFT یک ارز دیجیتال است؟

شاید برای شما هم مانند افراد زیادی سوال شده باشد که ان اف تی یک ارز دیجیتال است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که ان اف تی یک ارز دیجیتال نیست، بلکه به عنوان یک توکن دیجیتال شناخته می شود. این توکن های دیجیتال بخشی از بلاک چین برخی از رمزارز های می باشند که از معروف ترین آن ها می توانیم به اتریوم اشاره کنیم.

NFT، ژتون هایی محسوب می شوند که در آن ها اطلاعات اضافه ای ذخیره شده است. این اطلاعات که بخش مهمی از این رمزارز ها را تشکیل می دهد، فرمت های متفاوتی را پوشش می دهد و می توان در آن ها عکس، ویدئو و یا حتی یک آهنگ ذخیره کرد. این توکن ها به صورتی هستند که اطلاعات موجود در خود را برای همیشه حفاظت و نگهداری می کنند. همچنین این توکن ها را می توان خرید و فروش کرد و بر روی آن ها سرمایه گذاری هایی کرد.

موسس NFT کیست؟

شاید برای شما هم مانند خیلی از افراد سوال شده باشد که این توکن های دیجیتال را چه کسی برای اولین بار اختراع کرد و موسس آن ها کیست؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بنیان گذار ان اف تی کسی نیست جز ویگنش ساندرسان. همچنین اولین NFT توسط فردی به نام کوین مک کوی در سال 2014 ساخته شد.

چگونه ان اف تی بخریم؟

چگونه ان اف تی بخریم؟

حال که به طور کلی با این توکن های دیجیتال آشنا شدیم، شاید مانند خیلی های برایتان سوال شده باشد که چگونه می توانیم، ان اف تی بخریم؟ در جواب این سوال باید بگویم که NFT را می توان از طریق پلتفرم های متفاوتی خریداری کرد و بر اساس نوع کالا ها خرید آن ها متفاوت خواهد بود. اما قبل از شرکت در مزایده ها و خرید کالای مورد نظر خود شما نیاز دارید که از کیف پولی مخصوص به پلتفرم استفاده کنید.

همچنین برای پرداختن به خرید خود باید، حساب خود را از قبل با ارز های دیجیتال شارژ کنید. از آنجایی که خرید ان اف تی ها بسیار رواج یافته ایت، آن ها در حراجی های و رویداد های گوناگونی به فروش می رسند. حراجی ها آن هم همان طور که در بخش ها قبلی گفته شد، به صورت مزایده برگزار می شوند و فردی کالا را خریداری می کند که بیشترین پیشنهاد را ارائه دهد. از معروف ترین پلتفرم های خرید ان اف تی می توان به Nifty Gateway و Foundation اشاره کرد.

آثار جهانی که با NFT معامله شده اند چه کار هایی بوده اند؟

مجموعه پله

از مهم ترین توکن های ان اف تی در جهان که می توانیم به مجموعه پله، فوتبالیست برزیلی اشاره کرد. بر اساس شواهد در رز های آینده قرار است مزایده هایی برای این مجموعه برگزار و سپس 90 درصد درآمد حاصل صرف خیریه جهانی که در زمینه توانمندسازی و آموزش کودکان فقیر جامعه شود.

کارت های آلونزو پت تیلمن

کارت های آلونزو پت تیلمن

از دیگر ورزشکاران که برای کسب درآمد به حراج NFT ها خود روی آورده است، آلونزو پت تیلمن بازیکن بیسبال تیم نیویورک متز می باشد. بر اساس گفته ها او درآمد حاصل از این مزایده ها را صرف پیشرفت بازیکنان لیگ پایین رده بیسبال خواهد کرد.

مجموعه امینم

از دیگر افراد شناخته شده که مجموعه ای از ان اف تی های خود را به فروش خواهد گذاشت، رپر معروف آمریکایی مارشال مترز ملقب به امینم می باشد. او مدتی است که خبر از انتشار مجموعه خود داده است و نام توکن های مجموعه اش را شیدی کوین نامیده است.

NFT

سوالات متداول

با ارزش ترین ان اف تی خواننده های ایرانی متعلق به کیست؟

با ارزش ترین ان اف متعلف به کارو جنگل و آسفالت سروش هیچکس بود که به قیمت 400 هزار دلار به فروش رسید.

خرید تصویر با ان اف تی چگونه ممکن است؟

شما می تواند با مراجعه به پلتفرم های مربوط به ان اف تی در مزایده های آن ها شرکت کنید.

هر NFT چقدر قیمت دارد؟

ارزش هر ان اف تی با دیگر آن اف تی ها متفاوت می باشد.

NFT چه فرمت هایی را پوشش می دهد؟

در ان اف تی می توان موسیقی، ویدئو، عکس و دیگر فرمت های دیجیتال قرار گیرند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید
sara
sara
یکی از اعضا مجموعه ایرانیان سلبریتی و دنبال کننده اخبار و بیوگرافی سلبریتی ها در ایران.